Powrót na poprzednią wersję serwisu
Czcionka: A A+ A++
Kontrast: tryb podstawowy tryb czarno-biały z wysokim kontrastem tryb żółto-czarny z wysokim kontrastem tryb czarno-żółty z wysokim kontrastem

Historia zmian - Informacje o inwestycji


Wersja: 4

Zmodyfikował: Rzecznik PZDW

Data modyfikacji: 2024-08-02 14:41:08


Opublikowano: 2024-08-01

Tytuł projektu: Łączymy pogranicze przez Duklę / Spájame pohraničie cez Duklu

Informacje ogólne

Tytuł projektu: Łączymy pogranicze przez Duklę / Spájame pohraničie cez Duklu
Numer projektu: PLSK.02.01-IP.01-0022/23
Program: Interreg Polska-Słowacja 2021-2027
Priorytet: Lepiej połączone Pogranicze
Działanie: Rozwój i udoskonalanie zrównoważonej, odpornej na zmiany klimatu, inteligentnej i intermodalnej mobilności na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym, w tym poprawa dostępu do TEN-T oraz mobilności transgranicznej
Beneficjent: Województwo Podkarpackie
Partner: Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja
Wydatki ogółem: 4 623 426,48 EUR
Dofinansowanie UE: 3 692 199,64 EUR
Data rozpoczęcia: 2024-04-01
Data zakończenia: 2026-03-31

Ogólna charakterystyka projektu

Zakres projektu obejmuje realizację inwestycji drogowych po obu stronach granicy. Po stronie polskiej przewidziano rozbudowę skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 993 Gorlice – Nowy Żmigród – Dukla z drogą wojewódzką nr 992 na rondo w miejscowości Nowy Żmigród w województwie podkarpackim. Długość rozbudowanego odcinka wynosi 0,224 km. Po stronie słowackiej przewidziano przebudowę dróg: III/3541 i III/3586. Przebudowa zaczyna się na skrzyżowaniu drogi I/21 z drogą III/3541 i kończy się na granicy powiatu Svidník/Stropkov na drodze III/3586. Przebudowa podzielona jest na cztery odcinki: 1. od km 0,000 do km 0,284, 2. od km 0,342 do km 0,600, 3. od km 2,625 do km 3,260 4. od km 3,675 do km 4,631 Całkowita długość przebudowanego odcinka wynosi 2,133 km.

Zakres rzeczowy projektu

Zadanie po stronie polskiej obejmuje rozbudowę skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 993 Gorlice – Nowy Żmigród – Dukla z drogą wojewódzką nr 992 Jasło - Nowy Żmigród – Krempna - Ożenna – Granica Państwa. Droga wojewódzka nr 993 łączy się bezpośrednio z drogą krajową nr 19 prowadzącą do przejścia granicznego Barwinek-Vyšný Komárnik, a droga wojewódzka nr 992 prowadzi bezpośrednio do granicy polsko-słowackiej Ożenna-Nižná Polianka. Rozbudowywane skrzyżowanie stanowi bardzo ważny węzeł komunikacyjny i znajduje się w pasie 30 km od granicy państwa.W wyniku realizacji projektu wykonane zostanie skrzyżowanie – rondo o kształcie ósemki, które stanowi połączenie dwóch rond o średnicy zewnętrznej wynoszącej 40,0 m. Rondo posiadać będzie cztery wloty dwukierunkowe z kierunku m. Jasło, Krempna, Gorlice oraz planowanej obwodnicy centrum miasta Nowego Żmigrodu. Na każdym wlocie ronda zostaną wykonane trójkątne wyspy dzielące o nawierzchni z kostki kamiennej. W ramach budowy ronda przebudowie podlegać będą również odcinki dróg stanowionych bezpośredni dojazd do tarczy skrzyżowania. Przekrój dróg wojewódzkich i obwodnicy, na dojeździe do ronda przewidziano jako jednojezdniowy o dwóch pasach ruchu szerokości nominalnej 3,5 m. Po obu stronach jezdni zostaną wykonane 0,5 m opaski, a dalsza część pobocza 0,75 m zostanie wykonana z kruszywa. Inwestycja będzie również obejmować wykonanie nowych ścieżek pieszo-rowerowych i chodników, zapewniając odseparowanie ruchu pieszego i rowerowego od ruchu samochodowego, zwiększając bezpieczeństwo i komfort tej grupy użytkowników dróg. Realizacja zadania przyczyni się do poprawy warunków bezpieczeństwa i płynności ruchu drogowego na polsko-słowackim obszarze przygranicznym oraz dodatkowo zmniejszenia negatywnego wpływu infrastruktury drogowej na środowisko.
 

Cele projektu

Głównym celem niniejszego projektu jest rozwój i udoskonalanie zrównoważonej, odpornej na zmiany klimatu, inteligentnej i intermodalnej mobilności na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym, w tym poprawa dostępu do TEN-T oraz mobilności transgranicznej. Realizacja niniejszego projektu doprowadzi do poprawy jakości infrastruktury drogowej o charakterze transgranicznym na obszarze polsko-słowackiego pogranicza z uwzględnieniem aspektów zrównoważonego transportu oraz poprawy dostępu do atrakcji turystycznych o znaczeniu transgranicznym. W wyniku realizacji projektu powstanie odporna na zmiany klimatu i bezpieczna infrastruktura transportowa, sprzyjająca zwiększaniu integracji gospodarczej i społecznej. Poprawi się jakość i bezpieczeństwo przemieszczania się po pograniczu, co wpłynie na zwiększenie mobilności transgranicznej.

Zamówienia publiczne
Drogi i mosty
Oferty pracy
Logo Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego