Powrót na poprzednią wersję serwisu
Czcionka: A A+ A++
Kontrast: tryb podstawowy tryb czarno-biały z wysokim kontrastem tryb żółto-czarny z wysokim kontrastem tryb czarno-żółty z wysokim kontrastem

Obwodnica Czudca otwarta!

12 sierpnia 2019r. w godzinach popołudniowych oddana została do użytkowania obwodnica Czudca w ciągu drogi wojewódzkiej nr 988 Babica - Warzyce (Jasło). Oddano kolejny ważny element, ciągle modernizowanej siatki drogowej Podkarpacia. Obwodnica Czudca wraz z rozbudową odcinka Babica-Czudec kosztowała ponad 85 mln zł. W ramach tej inwestycji rozbudowano niemal 2 km drogi, od nowa wybudowano kolejne 2,5 km, powstały dwie estakady, m.in. nad linią kolejową nr 106 Rzeszów – Jasło, a także dwa ronda i most przez potok Wola. Wykonawcą była firma Budimex.

Inauguracja prac przy budowie nowej drogi miała miejsce w styczniu 2018 r. Zaplanowano budowę nowego odcinka oraz przebudowę istniejącej drogi.

- Ta inwestycja została zrealizowana w ramach większej całości, razem z przebudową drogi od Babicy do Czudca. Łącznie jest to 4,5 km długości, sama obwodnica ma 2,5 km. Koszt jej realizacji podniosła konieczność budowy estakad, które stanowią niemal 30% całkowitej długości obwodnicy – mówił Piotr Miąso, dyr. Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Realizacja tej inwestycji była wyczekiwana od wielu lat przez mieszkańców, którzy licznie wzięli udział w uroczystości oddania drogi. W jej powstanie zaangażowanych było także wielu samorządowców, parlamentarzystów oraz przedstawicieli rządu z Podkarpacia. W otwarciu obwodnicy uczestniczył marszałek Władysław Ortyl oraz wicemarszałek Ewa Draus. Obecna była Małgorzata Jarosińska-Jedynak z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju wraz z wicewojewodą Lucyną Podhalicz i wiceprezesem PARP Adamem Banaszakiem. Nie zabrakło parlamentarzystów, wśród nich: senator Alicji Zając, posłanek Krystyny Wróblewskiej i Haliny Szydełko, posłów: Wojciecha Buczaka, Kazimierza Gołojucha i Andrzeja Szlachty. Pojawili się radni województwa: Adam Drozd, Jacek Magdoń i Wojciech Zając. Przybyli obecni oraz poprzedni samorządowcy z powiatu strzyżowskiego, wśród nich m.in. starosta Bogdan Żybura, poprzedni starosta Robert Godek oraz wójt Czudca Andrzej Ślipski.

Dużą rangę i znaczenie tej inwestycji podkreślał w Czudcu marszałek Władysław Ortyl.

- Właśnie w tym miejscu powstają i krzyżują się ważne inwestycje dla Podkarpacia, ważne inwestycje dla powiatu strzyżowskiego. Nowa droga prowadzi nas do obwodnicy Strzyżowa, dalej do Jasła. Dlatego już w tym miejscu kumulacja tych inwestycji jest bardzo duża. Suma środków, które były w ten obszar zaangażowane to jest prawie 300 mln zł. – powiedział.

Inwestycje nie mogły być realizowane bez zaangażowania funduszy europejskich i celowych programów UE.

- Właśnie w tym celu powstał program Polski Wschodniej, także dzięki inicjatywie marszałka Marka Kuchcińskiego. Dziś możemy tę inwestycję otworzyć i oczekiwać jej połączenia z niezwykle ważnym węzłem drogi S19 w Babicy. Te decyzje już są dokonane, plany są w realizacji, za chwilę droga Via Carpatia będzie przebiegała w sposób bezkolizyjny przez państwa miejscowości, z nową obwodnicą i drogą aż do Jasła. Widać, że to nie jest działanie punktowe. Jest to szerszy plan – wielka synergia wielu działań i projektów, a także budżetów wielu samorządów – wyliczał marszałek.

Realizacja inwestycji pochłonęła ponad 85 mln zł, dofinasowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniosło niemal 73 mln. zł.

Gmina Czudec leży przy skrzyżowaniu ważnych tras komunikacyjnych: drogi krajowej nr 19 Kuźnica – Rzeszów– Barwinek (SK) oraz drogi wojewódzkiej nr 988 Babica – Strzyżów – Warzyce, która jest jedną z ważniejszych tras z Jasła i Krosna w kierunku Rzeszowa, a dalej Warszawy i Lublina. Docelowo, droga wojewódzka nr 988 wraz z obwodnicą Czudca i będącą w budowie obwodnicą Strzyżowa włączać się będzie do drogi ekspresowej S19 w węźle „Babica”.

zdjęcia: Michał Mielniczuk

www.podkarpackie.pl


Zobacz również poprzednie aktualności

komunikat
Komunikat
Data dodania: 02-07-2024 r.

Obwieszczenie WOOŚ.420.16.1.2023.JK.50

OBWIESZCZENIE Zgodnie z art. 61 § 4 oraz art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r.... czytaj dalej

Rozpoczynamy rozbudowę DW 988 Czudec-Zaborów
Inwestycja
Data dodania: 05-06-2024 r.

Rozpoczynamy rozbudowę DW 988 Czudec-Zaborów

W dniu 5 czerwca 2024 roku w Czudcu oficjalnie została rozpoczęta realizacja inwestycji &b... czytaj dalej

komunikat
Komunikat
Data dodania: 07-05-2024 r.

Rozbudowa DW 922 w polegająca na budowie mostu w km 23+470 na rz. Wisłoka w m. Kąty - wstępne rozwiązania projektowe

Pod poniższym linkiem znajdują się wstępne rozwiązania projektowe dla inwestycji pn.: &... czytaj dalej

Zamówienia publiczne
Drogi i mosty
Oferty pracy
Logo Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego